IsaDoran hiusmascara, hairmascara IsaDora

Kuka muistaa yhdeksänkymmentäluvulla suuressa hittimaineessa olleet hiusmascarat? Varmasti kaikki huutavat nyt hep, sillä kukaan tuskin on voinut välttyä huomaamasta niiden tehneen comebackin IsaDoran tarjoamana. Mutta kuka muistaa ihan 90-luvulla käyttäneensä niitä?

Minä muistan.

Olin ala-asteella ja sain äidiltäni punaisen, sinisen, violetin ja keltaisen hiusmascaran. Ne olivat suuri hitti ja niitä vedeltiin tukkaan ekstaasin partaalla niiden ollessa ainoita mascaroita, joita kaverilta oli luvallista lainata.

Kuten mainitsin, on IsaDora yrittänyt tuoda villityksen takaisin (hintaan 14,90 euroa).

Ideanahan tuo on aivan mahtava. Värejä löytyy jos jonkunlaista sorttia ja käyttö on nopeaa ja vaivatonta poispesun ollessa sitäkin helpompaa.

Sainkin valita IsaDoralta kokeiluun hiusmascaran haluamassani värissä ja päätin verestää vanhoja ysärimuistojani -tällä kertaa hillitymmällä sävyllä tosin.

Valitsin kokeiluuni sävyn 52 Champagne, sillä olin nähnyt sitä mainoskuvissa tummempitukkaisillakin (tai oletin kuvissa olleen sen) ja se oli muutenkin sopivan hillitty väri makuuni.

Hiusmascaran harja on reilunkokoinen ja sopivan harva, jotta sen läpi on helppo vedellä hiuksia. Tai ainakin teoriassa on, jos vaan ottaa tarpeeksi kapeita osioita ja hiukset on harjannut kunnolla etukäteen.

Hiukset ilman hiusmascaraa:

Jos raitaosio on paksumpi, kannattaa hiuksiin harjata massaa sekä päältä että alta. Massa oli hieman haastavaa saada levittymään hiuksiin tasaisesti joka puolelle, mutta homma onnistui lopulta.

Täsä vaiheessa hiukset näyttivät samalta kuin raitaväriaineen levittämisen jälkeen ja tuntuivatkin yhtä jäykiltä.

Ohjeiden mukaan suortuvan kuivumista oli odotettava, jonka jälkeen hiusosion voisi harjata läpi. Kuivumista todellakin oli odotettava, sillä siihen meni hetki. Nopeammaksi homman saa, jos osion kuivattaa hiustenkuivaajalla.

Vaan mitä tapahtui kuivuneen osion harjaamisen jälkeen?

Niin, sinne se katosi. Hiusmascaran pigmentti oli sittenkin liian kevyt omille tummille hiuksilleni.

Hiusmascara lähti turhankin nopeasti harjan mukaan ja jäljelle jäi vaan möykkyisiä murusia.

Olisi ehkä sittenkin vaan pitänyt repäistä ja napata kokeiluun pinkki tai sähkönsininen hiusmascara, joka olisi luultavasti pelittänyt tummassa tukassani tätä paremmin.

Minusta hiusmascarat olivat cool juttu 90-luvulla, mutta jätän ne suosiolla lapsuusmuistoihini.

Mitenkäs te ja hiusmascarat? Olivatko tuttu ilmiö 90-luvulla? Oletteko kokeilleet IsaDoran uutuuksia ja jos olette, niin miten ne ovat teillä toimineet?

30 kommenttia artikkeliin ”IsaDoran hiusmascara, hairmascara IsaDora”

  1. Voisitko tehdä video postauksen tai edes tavallisen postauksen varastoistasi? 🙂

    • Teen varmasti sitten, kun saan kamat jotenkin kasaan, mutta nyt niitä on pitkin hyttiä ja matkalaukkuja, joten en pysty oikein tekemään sitä vielä. Tulossa kuitenkin sitten, kun asuintilanteeni vakiintuu. 🙂

  2. Eiköhän noiden aika ole jo eletty. Tosiaan ne oli ihan pop silloin joskus kauan sitten…nyt melkein naurattavat…mahtaakohan tää nyt enää lyödä läpi millään? 😀

  3. Oli tuttua silloin lapsena, itselläni oli joku oranssin värinen :D.
    Sen mä muistan siitä, että se murentui aika nopeasti pois hiuksista ja haju ei ollut myöskään kovin miellyttävä.
    Taitaa jäädä nämä uudet kauppaan, ainakin tuolla hinnalla.

  4. Hih, kivoja. 😀 Pitäisi ite varmaan käydä nappaamassa toi pinkki. Vois kokeilla sellasta latva dippaus hommelia. Näyttäis varmaan kivalta. 🙂

  5. Itselläni on mustat hiukset, jonka takia otin tuon pinkin. No, kaikki meni hyvin siihen asti, kunnes vetäsin kammalla sen läpi: pieniä, pinkinvärisiä murusia oli pitkin lavuaaria ja vaatteita eli karisee ihan kiitettävästi tuossa kampaamivaiheessa. Väri näkyy kyllä hyvin, mutta tuo kariseminen on ikävää..

    • Mielenkiintoista! Esiintyykö tätä karisemista ainoastaan kampaamisvaiheessa, vai kariseeko väri myös päivän mittaan? 🙂

  6. Itse en oli sitäaikaa kun niitä oli mutta muistan kun Sabrinan Salat lehdessä tuli aina meikki mukana ja keräsin koko sarjan ja siinä tuli mukana violetti, sekä kullan oranssi. Joskus niitä kokeilin mutta eipä oikeen toivonu. 2004 aikoihin oli tuo.

  7. Noista on lähinnä traumoja, serkkukuusikkomme sai kampaajasukulaiselta ainakin oranssin ja sinisen ja niitä muuten käytettiin… Muistan vieläkin sen tuoksun/hajun ja ne kököt joita sai hinkata suihkussa pois, ei oikein nappaa käyttää sellaista enää 😀 jos haluan vaihtelua, värjään jollakin sävytteellä tai laitan jonkun tekotukkaraidan tukan sekaan :>

  8. Voi apua! Eikö joitain asioita voi vaan jättää sinne menneeseen, ei ihan kaikkea tarvitse kaivaa esille!

  9. Eeeeei herranjumala 😀 Tää menee vähän samaan sarjaan ku vappuvärit, ne semmoset spraysysteemit! Muistan että aina piti ala-asteella diskoon tuommosta laittaa – mitä enempi, sitä parempi! 😀 Ja mikä hinta, 15 euroo! Sillon joskus nuo makso varmaan 15 markkaa? Ei varmaan ois ollu kelläkään diskohileellä tuommosta jos ois pitäny 90 markkaa maksaa! Joo ei sais enää muutella euroja markoiks mut pakko vähän vertailla :O

  10. Muistan, noi oli tosi pop limudiskoissa! 😀 Nyt taitaa kyllä jäädä kaupan hyllylle…

    Lueskelin muuten kirjoitustasi NYXin varjostuspuuterista (tai siis siitä ruskean sävyisestä poskipunasta), jonka ajattelin monien hyvien arvostelujen jälkeen itsekin ostaa. Mutta osaisitko myös suositella jotain hyvää korostuspuuteria? Ja haluaisitko tehdä myös sen käytöstä postauksen? 🙂

  11. Voi ei 😀 Muistuu kyllä mieleen kun kaverilla oli lapsena tuollaisia ja itse en koskaan saanut/uskaltanut niitä lainata.. pitäisköhän nyt kokeilla?! 😀 Periaatteessa tuo Champagne vois ihan hyvin sopiakin näihin luonnostaan maantienvärisiin hiuksiin ja tuoda vähän eloa. Herkän, atooppisen päänahan ja hentojen hiusten vuoksi en uskalla värjätä kutrejani ollenkaan!

  12. Apua ei nöyyyyy! Itsellänihän oli hopea sekä kultainen ja itsetunto nousi potenssiin kymmenen kun sutaisi noita kauniisti yläasteen diskoon, sitä oli niiiiiiiiiiiin cool. Oikeastihan ne klimppiintyivät ja muruuntuivat juurikin näin.

    -Herttarouva

  13. Mulla oli joskus aikoinaan paria eri väriä, mutta harvemmin tuli kyllä käytettyä, tais ihan pariin kokeilukertaan jäädä… Joko en osannut, tai sitten niissä oli jotain vikaa kun lopputulos oli vaan sellanen klähmäinen, likaisen näköinen kökkösuortuva. Vähän väritettynä tietenkin.

  14. Tässä on täydellinen esimerkki niistä asioista, jotka jäivät historiaan ja voivat pysyäkin siellä!! 😀 Ei kiitos!

  15. Sun käyttökokemus kuulostaa juurikin siltä, mitä muistelin sen olevan silloin joskus… Ei edes silloin lapsena tullut montaa kertaa käytettyä näitä klimppiraidoittimia, enkä varmasti osta yhtäkään nytkään 😀

  16. juu mullaki oliki nuorena 2 hiusmascaraa tai olla vihreä ja sininen ,katselinki kaupas että ovat palanneet ei ole kyl tullu ostettua mut ennen ne oli kova juttu

  17. Muistan kyllä nämä hiusmascarat 😀 Mulla oli punainen (tai oliko se enemmän pinkki…) ja kultainen ja olihan se hienoa sillon ala-asteella laittaa discoon mennessä noita hiuksiin 😀 Itse en muista että niiden käytössä olisi ollut mitään ongelmaa, siis murustumista tai muuta…

  18. Mulla oli vappuna testissä vaaleansininen ja se kyllä toimi vaaleissa hiuksissa ihan mukavasti! Toteutin sillä siis sellaiset dipatut latvat. Pari kertaa piti kerrostaa ja harjata, mutta lopputulos oli ihan kelvollinen. 🙂

  19. Oon vasta yläasteikäinen, mutta minäkin muistan nämä varsin hyvin 🙂 Miulla oli kultainen, violetti, pinkki ja semmonen viininpunainen ja ne oli niiiiiin ihkuja! 😀 Itse en tosin näitä "tarvitse", sillä värjään suoravärillä itselleni räikeitä raitoja aina sinne minne mieli tekee ja niistä pääsee melko nopeasti eroonkin.

  20. Muistan selvästi miltä hiusmaskarat ysäreissä haisi. Muistelu aiheuttaa puistatuksia, yäääh.

  21. Mulla oli lilan kanssa vaaleissa hiuksissa samanlainen kokemus kun sulla. Märkänä klimppinen koppura, aukiharjattuna murustelee itsensä kuin tuhka tuuleen. En tykännyt ja harmittaa, että meni varttieuroinen ihan hukkaan. Ehkäpä Kevin Murphyn Color Bug toimisi paremmin.

  22. oltiin tässä porukalla shoppaamassa, meistä varmaan viisi osti näitä hiusmascaroita (:
    itekin ostin, tuon vintage pinks sävyisen sillä iha pinkki oli loppu.. no, tyytyväinen olen ostokseeni, vaikka se ei niin hyvin näykkään

  23. Itse ostin just tänään samaa sävyä kuin sinä (mulla on vaaleenruskeet hiukset) Ja totesin, että olisi sittenkin pitänyt valita joku toinen sävy, nimittäin toi ei sovi mun hiuksiin. Mutta tosiin kuin sulla, mulla levitty nyt ihan hyvin jne 🙂

  24. Kokeilkaa Kryolanin hiusmascaraa tai sprayta! Ne ei ole "vappua" varten, vaan ihan studioille elokuviin.
    Eivät ole itselläni temppuilleet ainakaan! Suosittelen! Ovat halpojakin ja pigmentti on vahvaa – kuten Kryolanilla aina~
    Rohkeasti väriä vain elämään! ^^

Kommentointi on suljettu.