IsaDoran Inliner Kajal sävyssä 56 Blondie on ihon värinen nudekajal, joka poistaa silmän sisäluomelta punoituksen ja kirkastaa välittömästi katseen. Katse piristyy, mutta kukaan ei osaa heti kertoa, mistä kirkas katseesi ja pirteät silmäsi johtuvat (tai millä tuotteella olet yrittänyt saada moista efektiä aikaiseksi).
IsaDoran Inliner Kajaleissa on mielestäni loistava pysyvyys ja tämä sävy on mielestäni ehdoton valinta jokaiseen meikkipussiin.
Vastaava tuote löytyy myös Make Up Storelta (sävy Vanilla), mutta se on mielestäni hieman liian keltainen. Natural Coden valikoimista löytyy myös vastaavankaltainen silmämeikkikynä sävyssä 12 Peach, mutta sävy on hieman vaaleampi ja hohtavampi eikä mielestäni pysy yhtä hyvin kuin IsaDoran kynä.
Täytyy kyllä sanoa, että erittäin hyvin hoksattu tämä Highlight-osio!
Tällaista kajalia en ole ennen tullut miettineeksikään, mutta tämän postauksen jälkeen taitaapi päätyä tuote ostoslistalleni yksinkertaisena ja nopeana ilmeenkohentamiskeinona juurikin minun kaltaisilleni ihmisille, jotka haluavat jotain jujua meikkiin, joka ulospäin näyttää vain luontaiselta freesiydeltä.
Kiitokset! 🙂
Mulla on tuo sama kynä ja käytän sitä näin: ensin levitän normaalisti sisäluomelle, sen jälkeen "siksakkaan" kynällä sisäluomen ja alaluomen väliä pystysuunnassa (teen ikään kuin pieniä pystysuoria viivoja) ja lopuksi häivyttelen tasaiseksi peiteainesiveltimellä. Ideana on tavallaan häivyttää ripsiraja. Tässä tyylissä alaripsiin ei tietenkään laiteta ripsaria. Tämä avartaa katsetta miljoona kertaa paremmin kuin pelkkä sisäluomelle levitys!
Mun naapuri käyttää juuri sellaista terävää valkoista alaluomella ja sen kyllä ainakin hänellä huomaa pitkälle. Olen siitä syystä kammonnut vähän sen käyttöä, mutta hyvä tietää tuosta sinun tuotteesta…taitaa mennä kokeiluun 🙂
Tämä on ostoslistalla! En jostain syystä ole bongannut sitä IsaDoran hyllyiltä aiemmin, mutta ehkä nyt onnistuu kun tiedän tarkemman nimen.
En kyllä tiedä, onko tuo ihan nappivalinta, kun omat silmät ovat pienet ja silmälaseissa on miinusvahvuus. Mutta jotenkin tuntuu että en osaa tehdä alas minkäänlaista rajausta ilman että näytän suttusilmältä…
Huh, juurikin pari päivää sitten pohdin kaupassa mikä hyvä & oikeanvärinen Inliner Kajal olikaan… Joskus olet tuon maininnut… muistaakseni 🙂
Peach ei yhtään ollut mieleeni, koska (kuten jo mainitsitkin) liian "hohtava". Nyt tulee yksi must-ostos, koska ruskeasilmäisenä valkoinen avartaa silmäni kkkrrmhhhhmmm hieman liian isoiksi.
Pallosilmä 😉
Paljonkohan maksaisi noin? 🙂
Mä käytän sisäkajalina ivoryn sävyistä kynää. Se ei ole ihan niin räikeä kuin puhdas valkoinen mutta ei ihan ihon värinenkään. En tiedä miltä merkeiltä löytyisi ivoryä, omani on Kryolanin ammattisarjaa. Monesti tykkään käyttää sitä vaikka en muuta meikkiä laittaisikaan, poistaa tehokkaasti väsyneiden silmien punotus-efektiä =)
hmmm, tällaisen voisin kyllä ostaa!
ja koska sellaista ei ennestään löydy, niin voinen sortua sen verran… ensi viikolla on muutenkin PAKKO käydä ostamassa se lashqueen odottelemaan muiden ripsareiden loppua tai äkkiä kuluttaa joku muu tuote lopuun – postilaatikossa oli tänään emotionin -20% etuseteli ja oishan se vallan typerää jättää se käyttämättä kokonaan ;)!
/nanna
Blonde kyllä pelastaa päivän <3 Etenkin huonosti nukutun yön jälkeiset punertavat silmät kirkastuvat kummasti kun laittaa tätä vähän vesirajaan. Isadoran kynät ovat kyllä noin yleensäkin ottaen hyviä, multa löytyy noista Inliner Kajaleista myös Indian Black (jota käytän myös ihan tavallisena eyelinerinä) ja niistä toisista kynistä, joiden nimeä en nyt muista, Steel Grey, ihana sävy.
mistäköhän näitä saa ja mihin hintaan suunnilleen? :p ihan kiva muuten aina tämmönen highlight 🙂
Oletko ikinä kokeillut Erioilia? 😀 Sitä aivan perusrasvaa, jota saa pinkeissä purkiloissa? Itse olen meinaan käyttänyt sitä, joskus jopa meikin alla, ja huomasin nyt vanhoja INCI-postauksia selaillessani, että INCI-listan perusteella se olisi ihan hyvää tavaraa? 😀
Listalta löytyvät toisena ja kolmantena glycerin ja cetearyl alcohol ja lisäksi listalta löytyy allantoin? Sain sellaisen kuvan, että ne olisivat niitä hyviksiä? 😀 Ja muuten listalta ei löytynytkään ainakaan mainitsemiasi pahiksia. Mutta ihan vain mielenkiinnosta, tiedätkö mikä on -paraben (aina etuliitteellä, joka kertoo aineen hiilivetyrakenteesta, kuten ethyl = etyyli, uskon sen sen siis merkkaavan sitä.. :D)?
Juuri tänään meikkikoulussa opettaessani mietittiin, millä sarjalla olisi samanlainen kynä, kun aikoinaan ostin Versacelta. Siinä on täydellinen nk. ihonväri joka kirkastaa. Hyvä tietää! Vanha kynäni onkin enää 4 cm pituinen!
Nämä highlightit on muuten tosi kivoja! Olen jonkun aikaa käyttänyt tätä blondea, toimiva tuote kun silmät punoittaa (turhan usein). Sisäkajalin käyttö ei ole minulle vaan tuttua, pitäisikö alaluomea "vetää auki" vai miten sitä oikeaoppisesti laitetaan?
Käytän tätä myös ja tykkään 🙂 Mutta mistä löytyisi kullanruskea kajal sisärajaukseen?
ihan OT kommentti, mutta osaisitkos suositella melko halpaa, mutta silti hyvää peiteainetta? Kiitos jo valmiiksi ja blogisi on ihana (: <3
Anonyymi: Juuri sellaisille ihmisille loistotuote. 🙂
JenniJ: Kia vinkki, kiitos! 🙂
AnNiNa: Tällä ei tosiaan synny noin näyttävää viivaa. 🙂
Anonyymi: Juuri sinulle tämä tuote on siinä tapauksessa huippu, sillä tämä nimenomaan suurentaa ja avaa silmää. 🙂
Pallosilmä: Valkoinen on usein tosiaan hieman liin stydi väri. 🙂
Anonyymi: Hieman yli yhdeksän euroa. 🙂
Rhia: Helppo tuote kyllä yksinäänkin. 🙂
nanna: Olisihan se. 😉
Sagu: IsaDoran kynät ovat kyllä hyviä. 🙂
janita: Vähän yli 9 euroa maksavat ja IsaDoraa myyvät Stockat, Sokokset, Kicksit ja Anttilat ainakin. 🙂
Anonyymi: Itse en Erioileista innostu, sillä niiden Sodium lauryl sulfate jäi mietityttämään. Kosmetiikassa sitä käytetään yleisesti pesevänä aineena ja se vähän ihmetyttää tuolla (vaikka toki sillä on muitakin funktioita). Aine voi ärsyttää ihoa ja toimii kyllä lyhyen aikaa iholla olevissa puhdistustuotteissa, mutta minua huolestuttaisi jättää se iholle (oman tietämykseni pohjalta ajatellen). :/
Parabenit ovat yleisesti käytettyjä säilöntäaineita.
Tintti Alanko: No sattuipas sopivasti! 🙂
Anonyymi: Makuasia ja riippuu silmän rakenteesta. Suosittelen yleensä hieman vetämään alaluomea auki. 🙂
Anonyymi: Hmm… Nyt en kyllä osaa sanoa varsinaista sisäkajalia, mutta Kickseissä myytävällä BeYu-sarjalla on silmämeikkikynissään muistaakseni sellainen sävy ja nuo toimivat vettä hylkivän koostumuksensa ansiosta melko hyvin sisäluomellakin. 🙂
Anonyymi: Riipuu ihan, mitä tahdot peittää. Esimerkiksi silmänalusilla Max Factorin Mastertouch on loistava. Lumenen punaisuuden neutralisoija ja sinisyyden neutralisoija ovat myös hyviä peiteaineita. 🙂
Tuo IsaDoran kajali on ihan mahtava! Itse käytän sitä lähes jokapäivä sillä silmät tuntuvat punertavan (etenkin näin talvella) todella helposti. Pysyvyys on tosiaankin myös todella hyvä 🙂
Blonde on huippu!
Ostettu ja testattu. Kiitos vinkistä, oli tosi hyvä tuote ja tuli tarpeeseen, jota en edes tiennyt olevan. 😀
milipili: Kyllä! 🙂
Senja: Hyvä hyvä. 🙂
Ostin tuon kynän tänään ja pikaisella testillä en huomannut oikeastaan minkäänlaista eroa. Täytyy vielä kokeilla huomenna uudelleen ! 🙂